O Akadémii

Futbalová akadémia FC Nitra bola založená v roku 2005 ako prvá svojho druhu na Slovensku. Jej cieľom je predovšetkým budovať kvalitnú mládežnícku základňu a perspektívne zapracovávať mladé futbalové talenty do seniorských mužstiev. V posledných piatich sezónach tvorilo seniorské mužstvo až 69% odchovancov akadémie.

Založenie akadémie je produktom dlhodobej filozofie klubu, zameranej na prácu s vlastnými odchovancami a talentovanou mládežou. Pri cieľavedomej práci využíva akadémia všetky nové i osvedčené, praktické a teoretické skúsenosti z domáceho aj zahraničného prostredia a permanentne tak skvalitňuje svoju štruktúru.

Mladí futbalisti sú pod drobnohľadom kvalitných a skúsených trénerov a pedagógov, ktorí zabezpečujú komplexné a kvalifikované tréningové procesy s využitím moderných trendov na výchovu a rozvoj talentov.

Svojou kvalitnou organizáciou a materiálno-technickým zázemím je akadémia FC Nitra jednou z najkvalitnejších v rámci Slovenska. Dnes ju tvorí viac ako 200 mladých chlapcov a dievčat v 9. kategóriách a ďalších 150 hráčov prípraviek, pričom FA má zastúpenie vo všetkých najvyšších mládežníckych súťažiach.

Počas svojho pôsobenia získali družstvá akadémie 19 slovenských majstrovských titulov, posledným z nich je titul Majstra Slovenska v kategórii U19 v sezónach 2015/2016 a 2016/2017, vďaka čomu sa prepracovali do prestížnej UEFA Youth League a zahrali si tak mládežnícku Ligu Majstrov.

Akadémia je každoročným organizátorom renomovaných medzinárodných mládežníckych turnajov s bohatou históriou a kvalitným obsadením — Memoriál Ladislava Baláža, Memoriál Erika Chlpíka a Memoriál Kamila Chatrnúcha.

Tréneri

U19

Gergely Geri

EURO PRO Licencia

U17

Jozef Zajac

EURO A licencia

U16

Andrej Štefanka

EURO A licencia

U15

Juraj Gombár

EURO A licencia

U14

František Urbanič

EURO B licencia

U13

Marián Bochnovič

EURO A licencia

U12

Jozef Paľo, Ivan Hulla

EURO A licencia, EURO B licencia

U11

Tomáš Seko

EURO PRO licencia

U10

Ivan Hulla, Maroš Ratulovský

EURO B licencia

U9

Jozef Kotula, Juraj Čentéš

EURO B licencia

U8

Ľuboš Kolár

EURO B licencia

U7

Ondrej Ondrovič

 

U6

Tomáš Seko

EURO PRO licencia

Tréner brankárov

Igor Mesároš

EURO A GK licencia

Týždenný mikrocyklus z pravidla zahŕňa 2 tréningy ráno, 4 v poobedných hodinách a 1 individuálny tréning s konzultáciou s trénerom pri videorozbore. Jeden krát do týždňa majú hráči regeneráciu, v rámci ktorej je k dispozícii sauna, vírivá vaňa, rôzne masážne vane. Kvalifikované športové aj klasické masáže a kinesiotaping poskytujú skúsení odborníci, ktorí v rámci nadštandardných služieb vedia poskytnúť taktiež kryoterapiu priamo na štadióne.

V prípravnom období sú hráči konfrontovaní predovšetkým so skúsenými zahraničnými klubmi, pravidlom sú tímy z Maďarska, Poľska, Rakúska a Českej Republiky.

Obrovský dôraz kladie FC Nitra na vzdelávanie hráčov, pričom dobrý študijný prospech je jednou z podmienok zotrvania v akadémii. Tréneri pravidelne komunikujú s učiteľmi a profesormi svojich zverencov.

Vzhľadom na komplexnosť tréningového procesu je taktiež možné dohodnúť individuálny študijný plán pre jednotlivých hráčov. Vďaka dlhodobej úspešnej spolupráci so všetkými strednými a vysokými školami v Nitre sa Futbalovej akadémii darí vychovávať komplexných a kvalitných športovcov.

Možnosti štúdia s prihliadnutím na športovú činnosť:

— Základná škola Tulipánová ul. so zameraním na futbal

— Športové gymnázium

— Gymnázium Golianova ul. a Gymnázium Párovská ul. (športové triedy)

— SPŠ Potravinárska — odbor Výživa a šport

— a iné stredné školy v rámci mesta

— Vysoké školy: UKF, SPU, UK (FTVŠ)

Ubytovanie hráčov je zabezpečené v spolupráci s internátom Spojenej školy na Slančíkovej ulici počas celého kalendárneho roka v 2—3 lôžkových izbách s vlastným sociálnym zariadením. Na internáte majú hráči svojho vychovávateľa, s ktorým tréneri neustále komunikujú.

Možnosť stravovania poskytuje školská jedáleň 3x denne a to aj počas víkendov a prázdnin. V čase voľna môžu hráči využívať 2 telocvične, stolnotenisovú halu, posilňovňu, tenisové kurty a beach volejbalové ihrisko či zahrať si futbal. Načerpať potrebné sily môžu v regeneračnom centre so saunou alebo zaplávať si v bazéne s dĺžkou 25m.

Mesto Nitra má skvelú dostupnosť, v cca hodinovom okruhu sa nachádzajú viaceré veľké mestá ako Bratislava, Trnava, Piešťany, Zvolen, Nové Zámky či Komárno. Kvalitné je taktiež autobusové a vlakové spojenie mesta s celým Slovenskom.

Všetky náklady spojené s ubytovaním a cestou hradí FC Nitra.